Być może kiedyś słyszałaś hasło „neurony lustrzane” i zastanawiasz się co to jest?
Neurony to są po prostu komórki w Twoim mózgu. Ich rolą jest przetwarzać informacje i robią to poprzez impulsy elektryczne.Czyli myślisz coś lub czujesz, a neurony na to reagują, analizują, przesyłają informacje i zapisują to.
A neurony lustrzane to są takie mądre neurony, które aktywują się podczas obserwowania kogoś lub czegoś. W praktyce wygląda to tak jak zabawa z lustrem – stajesz przed nim i Twoje odbicie robi to samo co Ty. A neurony lustrzane odbijają to co zaobserwowały i nie kwestionują czy to jest Twoje czy nie.
Istnieją dwa typy neuronów lustrzanych. Pierwszy typ jest związany z ruchem. Obserwujemy inną osobę i zaczynamy napinać mięśnie w taki sam sposób jak on. Drugi typ neuronów jest związany ze współczuciem i empatią. „Odzwierciedlamy” emocje, których doświadcza inna osoba.
Po co nam neurony lustrzane? Aby nauczyć się nowych rzeczy. O wiele łatwiej jest obserwować osobę „z doświadczenia” i robić to samo, niż samemu uczyć się od zera: mięśni jest dużo, trudno je kontrolować. Powtarzanie za sąsiadem, rodzicem czy przywódcą stada to bardzo ważne zadanie, które sprawia, że życie każdej osoby jest bardziej udane, szczęśliwe i adaptacyjne.
Odkrycie neuronów lustrzanych miało duże znaczenie w badaniach nad rozumieniem mechanizmów percepcji, empatii, naśladowania, uczenia się przez obserwację i teorii umysłu. Te neurony mogą odgrywać istotną rolę w rozwoju empatii i zdolności do rozumienia intencji innych ludzi.
Jako ciekawostkę dodam, że neurony lustrzane istnieją nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt, ptaków i owadów.
Co ma Neurografika wspólnego z neuronami lustrzanymi?
Wszystko! Ona jest całkowicie oparta na tej teorii. Zaczynając od samego słowa „Neurografika” które składa się z 2 pojęć – neuro (czyli związanego z neuronami i układem nerwowym) oraz grafiki (rysunku). W praktyce wygląda to tak, że rysujesz, widzisz jak Twój rysunek się zmienia, bo patrzysz na niego i to prowadzi do tego, że neurony lustrzane uczą się, analizują to co rysujesz i tworzą nowe połączenia. A te nowe połączenia neuronowe – tworzą nową rzeczywistość w Twoim umyśle i w życiu.
Jak więc neurony lustrzane mogą Ci pomóc?
Mogą pomóc Ci:
– zmienić wzorce myślowe gdy rysujesz neurografiki
– przetransformować zranienia, blokady oraz przekonania
– dostrzec inną perspektywę oraz rozwiązania
– nauczyć się nowego podejścia lub myślenia
…a wszystko poprzez obserwację tego co tworzysz rysując zgodnie z zasadami neurografiki.
Neurony lustrzane + neurografika to szybka droga do sięgnięcia po to czego chcesz. Dlatego warto jest zacząć rysować i nauczyć umysł swojego wymarzonego życia.